Muslimské státy, které se rozhodly zničit ISIS

Po hrůzné popravě jordánského pilota, která pravděpodobně proběhla upálením za živa, se Jordánsko rozhodlo, že zničí Islámský stát. A nyní se k němu přidal i Egypt, který stejnou zprávou reaguje na popravu 21 egyptských křesťanů.

Jordánsko i Egypt zahájili vzdušnou ofenzivu na islamistické pozice v Sýrii a Libyi s cílem eliminovat Islámský stát, který sice hlásá smrt západu, ale v současnosti je daleko nebezpečnější a brutálnější v útocích na obyvatele arabských zemí. Tamní autority ale měly doposud poměrně ambivalentní přístup k vznikajícímu Kalifátu a někteří představitelé mu dokonce vyjádřili podporu, proto je extrémně důležité, že dva státy otevřeně vyhlásily IS válku.

Arabské státy sami bojující proti IS je pravděpodobně tou nejlepší strategií boje. Historie totiž jasně ukazuje, že pokud se nějaký blízkovýchodní problém snaží vyřešit západní státy, většinou po sobě nechají slušnou paseku a situace přejde ze špatné do stejně špatné. Jako je to například vidět v Afganistánu. Na druhou stranu Egypt má dost silnou armádu, ale Jordánsku už po několika dnech bombardování docházely zdroje potřebné pro přímou konfrontaci s IS. Okamžitě se nabízí možnost vyzbrojení Západem, což ale opět v minulosti nerezonuje s pozitivní ozvěnou. Byli to diktátoři dlouhá léta vyzbrojovaní Západem, kdo byl svržen během Arabského jara. A přihlížející tentokrát Západ fandil revoluci.

Zprávy o náletech Jordánska a Egypta na pozice IS tedy přináší i určité znepokojující záležitosti, ale konec konců jsou to pořád dobré zprávy. Arabské země musí vzít boj s terorismem do vlastních rukou, zatímco NATO bude působit jako spojenec.

f16_taxi


Zdroje obrázků: „IS insurgents, Anbar Province, Iraq“ by Islamic State (IS) – http://bit.ly/1xkrWTr

st0l1 – f16_taxi https://www.flickr.com/photos/joleson/443889517

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *