Zemanovy geopolitické aktivity

Miloš Zeman je velmi aktivní zahraniční politice. To by samo o sobě byla dobrá zpráva, protože vrchní představitel vyspělého státu by měl vidět dál než na špičku vlastního nosu a aktivně řešit i přespolní témata. Zeman měl v tomto smyslu dobrou výchozí pozici, protože jeho předchůdci z rodu Klausů byly putna veškeré záležitosti, které byly dál než 10 kilometrů od jeho alma mater na VŠE.

Na neštěstí (ale nepřekvapivě) zvolil Zeman pro mezinárodní záležitosti svůj tradiční populistický diskurz, který ukonejší voliče-občana, avšak nevede ke skutečné mobilizaci mezinárodního společenství proti čemukoliv. Přitom přesně to má vždy Zeman v plánu. Válka proti ISIS a dalším islamistickým hnutím, proti kterým Zeman vyrazil bojovat, se ale diametrálně liší od prezidentských nebo parlamentních voleb. K vítezství v ní nestačí naslibovat hory doly, zavzpomínat na staré dobré časy a představit se jako „lidový prezident“ (premiér). Pan prezident si navíc nevybral zrovna nejlepší cíl pro své svaté války. Islamisté a ISIS konkrétně představuje pro svět určitě velkou hrozbu, ale situace na Ukrajině a na ní navázaná imperialistická politika Ruska by si z jeho strany zasloužila mnohem větší pozornost. Krize na Ukrajině se ale nehodí do Zemanovi narativy. Jasnými názory v ní by si mohl popudit spoustu lidí, zatímco u ISIS využívá jasnou dichotomii policajti a teroristi, oni a my, dobro a zlo. A tak místo aby skutečně přispěl k řešení problému, který se našeho regionu mnohem více týká, se Miloš radši schovává ve stínu podpory Vladimira Vladimiroviče.

Zemanovo ego, které momentálně sahá až někam k horní hranici stratosféry, se dá asi v konečném efektu označit jako původce všeho zde zmíněného. Řešení mezinárodních krizí je totiž založené na spolupráci uvnitř již ustanovených organizací a společenství. Bohužel spolupráce s těmito entitami se ukázala pro našeho prezidenta více než problematická a dokazuje to i absence českých zástupců na nedávných bezpečnostních summitech. Vždy je jednodušší osamoceně hlásat názory a rezoluce. Přijít mezi skupinu expertů, uznat že se skutečně jedná o experty, a pak si vyslechnout jejich názor, je nad prezidentovy síly.


Zdroje úvodních obrázků: Vladimir Putin 17 April 2002-2 od Kremlin.ru., CC BY 3.0 – http://bit.ly/1biFKnm

„Gesto, David Černý (sochař), 21.10.2013, Praha“ od Jindřich Nosek (NoJin), CC BY 3.0 – http://bit.ly/1BUrx8D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *