Tak zase našli Vladimira Vladimiroviče

Po dlouhé absenci ve veřejné sféře se zase objevil Vladimír Putin, živ a zdráv. Podle spekulací, které v době jeho nepřítomnosti doslova zaplavily světová média, by ale měl být mrtev, ochrnut, případně svržen. Tudíž skutečnost, že se znovu a neohrožen objevil, je vlastně tak trochu nuda. Spekulace o možné mrtvici, převratu, nádoru nebo dokonce úmrtí Putina byly často úsměvné, mnohdy zajímavé, ale jejich největší přínos je čistě v jejich existenci. Jak moc to vypovídá o Rusku, že média po desetidenní absenci hned začnou spekulovat o smrti nebo převratu… A hlavně co se skutečně jednou stane, až Putin odejde do věčných sibiřských lovišť.

Ano, Putinova hypotetická smrt nebo teoretický převrat naprosto jasně ukazují, jak slabý je státní aparát v Rusku, jak moc se jedná o autokratickou zemi a jaká je celková bezpečnostní atmosféra země. Kreml přeci jasně tvrdil, že je v pořádku. Bylo ale těžké a naprosto opodstatněné mu nevěřit, nebo minimálně nad jeho výroky pochybovat. Vždyť přesně takhle by to vypadalo, kdyby se s Putinem něco vážného stalo. Informace by se nedostaly ven okamžitě a Kreml by dlouho mlžil o tom, co se skutečně stalo. Přitom kdyby se takhle odmlčel jiný světový leader, od Obamy, přes Merkelovou až po Camerona, všichni by pravděpodobně uznali oficiální verzi tiskových mluvčí, proč se nikde neukazují. Hlavně proto, že v jejich domovinách nehrozí státní převrat.

Takže i když se Putin našel a vypadá to, že se během jeho nepřítomnosti nic zvláštního nestalo, všichni jsme se stali svědky a účastníky celosvětového výzkumu o tom, jak je Rusko vnímáno. Jako nedůvěryhodný autokratický stát, stojící na jediné silné osobnosti Vladimira Vladimiroviče, na jehož místo si někdo neustále brousí zuby. Jako stát, který je jednou zhroutí jako domeček z karet.


Zdroje úvodních obrázků: Anton Novoselov http://bit.ly/1El83sm CC 2.0 a kremlin.ru na wikipedia.org http://bit.ly/1BL2d53 CC 3.0

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *