My a paní velvyslankyně Ma Kaqing

Aktuálně.cz přineslo zprávu, že na začátku února přijela čínská velvyslankyně na ministerstvo zahraničních věcí na urgentní schůzku. Aby se ujistila, že Česko má pořád hřbet hluboko ohnutý směrem k Říši středu.

Velvyslankyni Ma Keqing rozzuřila návštěva pěti českých poslanců na Tchaj-wanu. Tedy pardon, chtěl jsem říct na Čínském Taipei, jak Čína ostrov nazývá. Tento kobereček je sám o sobě dost alarmující, protože Čína je asi ta poslední země, která by Česku měla něco diktovat. Ačkoliv naše současná zahraniční politika vychází Číně naprosto nesmyslně vstříc.

Ma Keqing se tedy rozzuřila, protože čeští politici podle ní nedodržují celistvost Číny, jak se zavázali smlouvami podepsanými v minulém roce. Zde je nutné zdůraznit, že celistvost Číny nedodržuje snad žádná demokratická země světa, protože snad každá demokratická země světa má přinejmenším neformální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a valná většina z nich má nevládní organizace, které podporují nezávislost Tibetu, případně tzv. Umbrela Revolution v Hongkongu. A to je důležité, protože podle slov velvyslankyně by jednotnou Čínu měl respektovat nejen vládní sektor, ale i nevládní organizace. Nechci jí vkládat slova do úst, ale zní to skoro jako volání po cenzuře.

Nedodržování smluv v rámci Evropské unie nebo NATO si Česko nemůže dovolit. Na jedné organizaci kvůli naší malé armádě závisí naše bezpečnost a na druhé díky provázané evropské ekonomice naše hospodářství. V tomto případě skutečně není dobré dráždit hada bosou nohou, protože by se nám to mohlo šeredně vymstít. Ale čínského draka dráždit můžeme. A ne jenom my, i všichni ostatní a mnozí to také dělají. Čína sice půjčuje peníze po celém světě, ale její ekonomika je pořád majoritně exportní. Čínské firmy vyrábí zboží na zakázku západních firem, a toto zboží je pak na západ zase odesláno. Bez západního trhu by se čínská ekonomika ani omylem nerozvíjela současným tempem. Tahle socialistická země žije z konzumu a kapitalismu ostatních.

Chtít po České administrativě, aby se stala průkopníkem v obhajobě lidských práv je možná trochu přehnané, ale ctít lidská práva víc než ekonomické zájmy už přehnané není. A pochlebovat s hegemonovi, který by nejraději diktoval podmínky nejen své, ale i naší společnosti, je čistě hloupé.

Státy s ambasádou na území Tchaj-wanu (zelená) a státy s neoficiálními vztahy (modrá)
Státy s ambasádou na území Tchaj-wanu (zelená) a státy s neoficiálními vztahy (modrá)

Zdroj mapy: „RC (Taiwan)“ by Alinor at en.wikipedia. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons – http://bit.ly/1biGCYU
Zroje úvodních obrázků:“Exit and Entry Permit of Republic of China (Taiwan)“ by Pedist – Own work. Licensed under Public Domain – http://bit.ly/1FLj2zq

„Praha, Hradčany, Černínský palác 02“ od Daniel Baránek. CC BY-SA 3.0, http://bit.ly/1FGHdz6

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *