#ChapelHillShooting a zbytek světa

V úterý odpoledne se ve městě Chapel Hill v americkém státě North Carolina odehrála tragédie, která později prolétla světovými médii. Craig Stephen Hicks s přesností popravčí čety brutálně zavraždil Deah Barakat, Yusor Mohammad a Razan Mohammad Abu-Salha (jména záměrně nepočeštěna). Jako první verze motivu střelce byla uvedena neshoda kvůli parkovacímu místu, ale policejní autority důrazně podotkly, že vynaloží veškeré síly na odhalení pravé příčiny, která dost možná může mít nenávistný podtext. Hicks je ateista a oběti byly muslimové, což není tak těžké odhadnout podle jejich jmen. Tato skutečnost dává celému případu úplně jiný rozměr. Kdyby muslim zabil tři mladé Američany, nikdo by ani slovem nezmínil hádku o parkovací místo. Byl by to teroristický čin, který by zvedl ze židle i ten nejlínější zadek alabamského patriota.

Debata o tom, že násilí páchané bílými je prakticky bezvýhradně označeno za cokoliv jiného, než teroristický čin nebo „hate crime“ běží už dost dlouho a události z Chapel Hill ji vyhnaly na přední příčky. Ačkoliv mediální pokrytí a všeobecná angažovanost lidí je zlomková ve srovnání s útoky na Charlie Hebdo. Ano, #ChapelHillShooting a #MuslimLivesMatter se dostali mezi trending na Twitteru, na druhou stranu úplně stejně jsou trending i #AkPartiBizimdirYedirmeyiz a #ChiringuitoJuicio, ať už to znamená cokoliv. Tuzemská média zprávu zmínila okrajově a profilové fotky na facebooku si taky nikdo nevyměnil za Je Suis Deah, Yusor nebo Razan.

Co má ale tento útok společného s jinými teroristickými činy je okamžité obviňování a vlna kritiky směrem k celé komunitě, ke které se útočník hlásí. V tomto případě vina padá na ateisty, konkrétněji na tzv. Nové nebo militantní ateisty. Zástupci ateistických, sekulárních a humanistických hnutí pochopitelně okamžitě Hicksův čin odsoudili a vydali nespočet prohlášení, ve kterých jasně dávají najevo, že projevy násilí v jejich komunitě nemají místo. O čemž svědčí i fakt, že ani ti nejmilitantnější ateisté nepíší knihy podněcující násilí.

Mé pocity ohledně celé záležitosti nejlépe vystihl ve svém videu Brian Keith Dalton, vystupující pod nickem Mr. Deity.

#FuckTheViolence


Zdroje úvodních obrázků: By Yeungb, CC BY 3.0 „Chapelhillvictims“ – http://bit.ly/1MS0MVs

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *