Dragoon Ride v Praze

V pondělí odpoledne dorazily k ruzyňským kasárnám tři konvoje americké armády v rámci operace Dragoon Ride, tedy přesunu 2nd Stryker Cavalry Regiment se 115 vozidly z cvičení Atlantic Resolve, které se konalo v Polsku a pobaltských zemích. I přes průvodní hlasité výzvy k blokování konvojů byl prozatímní ohlas na přítomnost vojáků v republice velmi pozitivní, ale u příjezdu do Prahy se přeci jenom očekávala konfrontace s odpůrci konvoje. Zejména ze strany Přátel Ruska a KSČM, tedy v konečném efektu jedné a té samé bandy.

Než se ale po půl druhé začali na obzoru objevovat obrněné transportéry, probíhalo čekání poměrně klidně. Policie a její anti konfliktní tým musel řešit pouze několik menších potyček mezi jednotlivci. Ty na první pohled vypadaly jako hromadné střety, protože se kolem hašteřících skupinek rychle utvářely houfy pozorovatelů. Nejvýraznější incident v době před příjezdem konvoje byl vyvolán mladíkem s doma vyrobenou americkou vlajkou ozdobenou hakenkreuzem. Mladík byl davem poslán ke všem čertům a nakonec si ho odvedli přítomní policisté. O jeho osudu se můžete mimo jiné dozvědět zde.

Policisté s mladíkem, který měl vlajku USA ozdobenou hákovým křížem
Policisté krotí mladíka, který měl vlajku USA ozdobenou hákovým křížem

Lidé v dobré náladě, že splnili svou občanskou povinnost, dále očekávali příjezd vojenské techniky. US Army ale nechala všechny přítomné ještě chvíli v očekávání a prozřetelně přijela až po krátké přeháňce do sluncem zalité Ruzyně. Předvoj konvoje tvořila vojenská policie a za ní už následovala samotná armádní vozidla s vojáky, kteří už možná měli ruce unavené od mávání, ale i tak si příjezd do Prahy očividně užívali. Nadšení sdíleli i diváci, kteří pozdravy „Hi friends!“, „Ahoj!“, Nazdar!“ a „Welcome!“ vítali vojáky, které se i přes veškeré snahy volební základny KSČM nepodařilo po cestě zablokovat.

Přijíždějící konvoj amerických transportérů
Přijíždějící konvoj amerických transportérů

Po průjezdu posledního vozidla si lidé začali hledat jinou zábavu, o niž se záhy postaral sám Jiří Vyvadil, který poctil plácek před kasárnami svou návštěvou. Jako v předchozím případě se kolem něj rychle vytvořil početný dav, obsahující mimo jiné i Jiřího X. Doležala, a kterému musel Vyvadil sám čelit. Ať už odpůrci konvoje plánovali v Ruzyni cokoliv, tak tohle se moc nepodvedlo. Následovala totiž poměrně smutná scéna, kdy byl osamocený Vyvadil častován nadávkami jako „Ruský šváb“, které ale po chvíli ustaly, když někdo do davu zařval „Vůbec si ho nevšímejte, von za to nestojí!“. A ten kdosi měl pravdu. On za to opravdu nestojí.

Tahle jediná scéna shrnuje celou zkušenost Česka s americkým konvojem a jeho odpůrci i příznivci. Protože proruské hlasy byly zprvu velmi hlasité, došlo k mobilizaci opačně smýšlející (a většinové) populace a po celé republice se odpůrci i jejich výkřiky ztráceli v davu lidí s vlajkami NATO a USA. A je dobře, že k této mobilizaci došlo. Ano, v ideálním stavu bychom nemuseli nikomu dokazovat, že jako země stojíme za Aliancí a americký konvoj by se dočkal mnohem menší pozornosti jak ve zprávách, tak od veřejnosti, a transportéry by si přišli vyfotit nanejvýš nadšenci do vojenské techniky. Ale žádný ideální stav u nás zatím nenastal. Buďme proto rádi, že se nám podařilo vstát od počítačů, pozdravit americké vojáky, upevnit naší pozici v NATO a Vyvadilovi a spol. jasně říct, že nám za to prostě nestojí.

Všechny fotky pochází z archivu autora a jsou dostupné pod licencí CC-BY 4.0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *