Trochu se to začíná vymykat kontrole

Včera zažila Praha perný den. Několik demonstrací v centru a na závěr útok na žižkovskou Kliniku. Některé události okolo demonstrací momentálně vyvolávají silné vášně, které mnohdy přerůstají v různé mýty a spekulace o tom, co se vlastně na místě stalo. Vášně tak silné, že naprosto převyšují původní důvod všech těchto akcí – tedy obavu ze zvyšující se nenávisti a násilí ve společnosti a obavu z imigrace a islamizace Evropy. A nutno připustit, že tyhle obavy jsou v mnoha ohledech naprosto opodstatněné a je skutečně potřeba se jimi začít zabývat.

A zdá se, že čím dál víc lidí štvou různé žabomyší války či absolutní touha po moci, které je nejlépe dosaženo využitím a podporou strachu ve společnosti. Stejně tak jako asi všechny štve, když jsou nazýváni naivními sluníčkáři či nácky. A snad i čím dál víc lidí chápe, že nastolit civilizovanou debatu mezi lidmi, kteří jsou, silně zjednodušeně, pro a proti imigraci, je momentálně naše jediná možnost.

Plně přiznávám svoji zaujatost. Jako někdo kdo pomáhal v srbském Šidu a jako student liberální vysoké školy, mám rozhodně k jednomu názorovému proudu blíž. I tak se odvažuji tvrdit, že se dá objektivně posoudit, kdo během sobotních demonstrací podporoval strach, nenávist a hlubší rozdělení společnosti. Ano, i na demonstraci proti projevům nenávisti a xenofobie zazněly výroky, které druhou stranu akorát více pobouřily. Ale zároveň přítomní ocenili dlouhým potleskem slova o tom, že je potřeba dostat migraci pod kontrolu, a že není možné hledat řešení v polarizované společnosti. Zhruba půl hodiny nato označil Adam B. Bartoš tohle shromáždění za nepřátele, proti kterým je potřeba bojovat a za další půl hodinu doc. Martin Konvička nazval účastníky kolaboranty. Není asi nutné dodávat, jak velký úspěch jejich slova měla.

Těžko říct, co nás čeká dál. Možná propadneme ještě většímu chaosu, nebo se problémům postavíme jako vyspělý demokratický stát, jenž si momentálně užívá obrovský komfort skutečnosti, že následky současné krize nemusí přímo na svém území řešit.

Rád bych snad ještě na konec dodal, že všichni ti takzvaní sluníčkáři naprosto odsuzují události v Kolíně nebo ve Vídni. A stejně tak doufám, že mnoho lidí, kteří byli někdy označeni za nácky, naprosto odsuzují útok na muslimského aktivistu nebo na žižkovskou Kliniku. Protože to je naprostý základ, bez kterého se nehneme z místa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *