Pokračování pražské potěmkiády. Otázkou je, pro koho byla zinscenovaná.

Po pondělním uvítání prezidenta Si Ťin-pchingha na Evropské třídě se čínští vítači činili i v úterý. Desítky se jich na Kampě obřími prapory snažily zakrýt demonstraci proti jejich nejvyššímu představiteli, ve které se snoubila témata jako okupace Tibetu, agresivita a zabírání Jihočínského moře, porušování lidských práv v Hongkongu, nárokování Tchaj-wanu, nebo utlačování hnutí Falun Gong.

Celá návštěva Si Ťin-pchingha je sama o sobě dost podivnou záležitostí, ale když se člověk odprostí od výroků prezidenta Zemana a dalších, kteří v zahraniční politice vidí jenom zahraniční byznys, zbyde jeden velmi bizarní aspekt celé akce. Vytrvalá snaha Číňanů (ať už v Česku žijících nebo importovaných) umlčet protesty proti jejich hlavě státu.

Jaká ale byla jejich skutečná motivace, zůstává stále ještě otázkou. A ačkoliv nejsou vítači zrovna dvakrát sdílní, dosavadní indicie směřují na čínskou ambasádu, což je společně s česko-čínskou obchodní komorou asi to nejméně překvapivé místo. Ovšem akce s propracovanou logistikou a vítáním ve stylu „vlajka Tibetu nesmí být vidět za žádnou cenu“ se zdá příliš sofistikovaná na to, aby se jednalo pouze o ambasádou vedené vyjádření podpory navštěvujícímu prezidentovi.

Míra organizace by se ještě dala očekávat, ale agresivita, neúcta k zákonům a (i když možná jenom domnělé) protekční postavení naznačuje, že se jedná o něco víc. Celé to působí dojmem, jako by se tady někdo snažil vytvořit co nejlepší kulisu, že celé Česko vítá Si Ťin-pchingha. Na druhou stranu čínské vlajky třímají v rukou prakticky výlučně lidé minimálně čínského vzhledu, přitom sehnat pár stoupenců Zemana by jistě nebyl problém.

Si Ťin-pchingh určitě není, s odpuštěním, debil, takže on asi nebude divákem tohoto podivného divadla. Ačkoliv se jeho stoupenci snažili v úterý odpoledne ze všech sil zakrýt svými prapory jak policejní auta, tak protesty za nimi, čínský prezident si pravděpodobně dokáže z médií zjistit, že Pražané vyjadřují v ulicích nevoli s jeho návštěvou a s politikou Číny. Takže pokud není mentálně tak nestabilní, že nesnese pohled na své odpůrce, a to je velmi nepravděpodobně, nestaví se Potěmkinova vesnice z vlajek kvůli němu.

Že by tedy byl celý ten cirkus pro tamní média, aby v Číně vytvořili dojem, že je v naší malé zemi jejich vrchní předseda vítán jako milá návštěva? Možné to je, ale proč by si v tomto případě nenajali právě i pár česky vypadajících vítačů? Scény by pak přeci jenom vypadaly autentičtěji. Může se taky jednat čistě o aktivity někoho z ambasády nebo obchodní komory. Někdo se prostě jenom snažil vystoupat o kousek výš v mocenské hierarchii.

Je tedy těžké určit, kým a pro koho byla tahle šaráda organizována. Pokud se ale zaměříme na způsob jakým byla zorganizována, vyvstane ještě víc otázek než odpovědí. Čínské delegaci vítačů bylo mnohé tolerováno, zatímco protestující byli drženi extrémně daleko a naprosto mimo zorné pole vládní návštěvy. Dá se očekávat, že ve světle islamistické hrozby v Evropě budou uplatněna zvýšená bezpečnostní opatření, ale zabránit obyvatelům vyjádřit svůj názor přímo je v demokratické společnosti přinejmenším zarážející.

Můžeme jenom doufat, že nám právě nebyl nastaven nový precedens.

IMG_20160329_152324 IMG_20160329_160213 IMG_20160329_160217 IMG_20160329_161446 IMG_20160329_161448 IMG_20160329_171136


Fotky pocházejí z archivu autora a jsou dostupné pod licencí CC-BY 4.0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *