Lidé jsou často zaskočeni, že imigranti z válkou zasažené a obecně chudé Sýrie mají smartphony. Oblíbený argument z prostředí sociálních sítích potom je, že vlastnictví smartphonu vylučuje danou osobu z nutnosti jí pomáhat, když se snaží zachránit před zuřícím ozbrojeným konfliktem. Moc to nezapadá do klasické anti-imigrantské rétoriky, že do Evropy proudí pouze ti nejchudší nevzdělaní obyvatelé, kteří chtějí zneužívat evropského sociálního systému. Protože najednou se zdá, že přicházejí boháči s iPhony v kapse a evropská pomoc by se přece měla soustředit na chudé. A kde je tedy pravda, ptá se zmatený čtenář…
Sýrie rozhodně nepatří mezi bohaté státy světa nebo mezi ropné velmoci Blízkého východu. Což ale ještě neznamená, že by tamní obyvatelstvo třelo bídu s nouzí. Podle Factbooku CIA dosahovalo HDP Sýrie v paritě kupní síly v roce 2014 $5 100, což je skoro 6x méně než v případě Česka ($28 400 podle stejného zdroje). Může se to zdát jako malá částka, ale jakékoliv srovnání HDP je velmi problematické a životní náklady v Sýrii jsou extrémně nízké. Navíc jaký další produkt si v dnešní době pořídíte po ukojení základních životních potřeb. Playstation to asi nebude. CIA také zveřejňuje informace o počtu mobilních telefonů a věřte nebo ne, v Sýrii jich je víc než v Česku. Odhady pro Sýrii hovoří o 15 600 000 v roce 2014, zatímco v Česku jich je pouze 14 000 000. Pochopitelně pokud bychom vztáhli počet mobilů k počtu obyvatel, průměrný Syřan vlastní pouze 0,87 mobilního telefonu, zatímco průměrný Čech bude mít 1,32 mobilů (zdroj opět CIA Factbook). Tudíž kromě Samsungu v kapse máme všichni ještě kousek staré Nokie někde v šuplíku. Tak jako tak je z těchto čísel jasné, že mobilní telefon není v Sýrii žádné nedostatkové zboží. A je více než pravděpodobné, že lidé vydávající se na dlouhou cestu do Evropy, budou i vlastnící mobilního telefonu.
Zbývá tedy rozkrýt poslední záhadu, a to proč si imigranti mohou dovolit fotit selfie na řeckých plážích, místo aby hráli hada na nezničitelné 3310. Smartphony prostě nejsou drahá záležitost. Ačkoliv se mnozí z nás dlouho smartphonům vyhýbali, snad asi nikdo to nedělal z finančních důvodů. Vždycky šlo spíš o osobní přesvědčení. Vždyť sehnat smartphone pod 3 000 korun není dnes žádný problém. A levné telefony z Číny se v této cenové relaci dají sehnat už pěkných pár let. A bylo by velmi naivní si myslet, že toto zboží nebude na syrském trhu za obdobnou cenu dostupné. Mimochodem zapomněli už všichni na Arabské jaro, které bylo koordinováno právě přes sociální sítě a bez smartphonů by probíhalo asi úplně jinak? A co amatérské fotky a HD záběry z válkou zasažených oblastí. Ty také nepořídíte pomocí starého Siemense. Opravdu tedy ještě někoho překvapuje, že imigranti mají chytré telefony? Jestli ano, je možná na čase o prázdninách vyjet dál než na chorvatské pobřeží. Budete se asi divit, čím si volají obyvatelé himálajských údolí nebo džunglí okolo Mekongu.
Článek je (možná až příliš) inspirován textem: Surprised that Syrian refugees have smartphones? Sorry to break this to you, but you’re an idiot od Jamese O’Malleye (The Independent)
Zdroj úvodního obrázku: Pabak Sarkar, dostupné pod CC BY 2.0
One thought on “Je vážně šokující, že syrští imigranti mají smartphony?”