Jak si vyřídit čínská víza bez agentury

Aktualizace 20. 7. 2019: Čínská republika opět pravidla změnila a tentokrát se zdá, že celý proces ještě víc zkomplikovali. Více informací o nových změnách naleznete v tomto článku na aktuálně.cz.  

Aktualizace 30. 6. 2017: Čínská ambasáda přestala vyžadovat pro vydání turistického víza potvrzení o studiu/zaměstnání, smlouvu o pojištění a výpis z účtu (pokud vlastníte pozvání tak nevyžaduje ani itinerář). Avšak tyto dokumenty mohou stále vyžadovat po individuálních turistech, tedy cestujících bez cestovní kanceláře, proto jsou i nadále uvedeny v článku. Pokud máte nějaké upřesňující informace k současné situaci, budu velice vděčný za jakoukoliv zprávu.

Čínská víza rozhodně patří k těm náročnějším na obstarání. Zatímco na některé ambasády prostě vtrhnete s pasem a sumou okolo 60€, Čína vám dá okusit trochu své pověstné přebujelé byrokracie ještě před opuštěním Česka. Zde naleznete návod, jak získat základní jednovstupé turistické vízum.

Hned na začátku je nutné si uvědomit jednu věc – dejvická ambasáda Čínské lidové republiky tu není od toho, aby někomu radila ohledně podání žádosti o vízum. Prostě nečekejte žádnou poradnu a všechny oficiální informace si nastudujte z webu ambasády. Ty, ačkoliv designově nepatří mezi nejmodernější, obsahově jsou na tom velmi dobře a skutečně tam naleznete vše potřebné pro úspěšné podání žádosti. Tyto stránky jsou váš největší kamarád pro získání víza, tak se s nimi důkladně seznamte.

Čína se možná snaží být co nejvíce otevřená světu a náruživě láká české turisty reklamními poutači k návštěvě pandí země, ale pravděpodobně netouží po nemajetných baťůžkářích, kteří si výlet organizují bez cestovní kanceláře. Jinak se dá jen těžko pochopit objem požadovaných dokumentů pro získání víza. Nyní si je podrobně představíme.

První položkou v dlouhém seznamu dokumentů je formulář. Není složité ho podle instrukcí vyplnit, ale je to dlouhé a otravné. Hlavně vypisování adres hotelů. Ty lze vyplnit v angličtině, ačkoliv alespoň města by se slušelo napsat v českém přepisu. Google případně pomůže. Těžko říci, jak moc detailní adresa musí být. Podle někoho stačí město, ale napsat i ulici je určitě jistější. Vyplňování chce určitou pečlivost, aby šlo vše dobře přečíst. Takže zapomeňte na psací písmenka nebo Comenia Script a hezky všechno vyplňte hůlkovým písmem. Nevyužité kolonky proškrtněte. Pokud jedete na vlastní pěst, k otázce 2.7 napište: „SÁM/A“. Otázka 2.8 není pro turistické vízum nutná.

Na vízum je pochopitelně nutná i aktuální fotografie. Na webu ambasády je vyčerpávající návod, jak přesně musí fotka vypadat, ale ve skutečnosti nejsou pravidla tak striktní. Standardní pasová fotka 3,5×4,5 cm na bílém pozadí je dostačující. Fotku si na formulář nalepte (asi neuškodí ji z druhé strany podepsat), ale pokud zapomenete, lepidlo je k dispozici i na ambasádě. Je také nutné dodat kopii dvoustrany s fotkou z pasu. Rozhodně je lepší obstarat si kopii předem, ale v případě nouze je kopírka/tiskárna s USB přímo na ambasádě, v místnosti s přepážkami.

Studenti musí přinést originál potvrzení o studiu, pracující o zaměstnání se souhlasem zaměstnavatele o čerpání dovolené. OSVČ přinesou výpis z živnostenského rejstříku. Co musí udělat nezaměstnaní, není jasné.

Již před podáním žádosti si vyřiďte pojištění na celou dobu pobytu, které také musíte přiložit. Pokud máte dlouhodobé pojištění, přineste smlouvu o něm. Na detaily se nikdo ptát nebude.

Čína si nepřeje být navštěvována nějakými hipíky, co by tam žili s rozpočtem 300 korun na den. A tak po vás vyžaduje výpis z účtu na vaše jméno, na kterém bude alespoň 100 USD na jeden den pobytu. 14denní dovolená = $1400 na účtu. Není nutné mít sumu v dolarech, stačí ekvivalent v korunách.

Turisté se nesmí po Číně jen tak zbůhdarma toulat, protože by hrozilo, že se zatoulají až do Tibetu nebo Sin-t’iangu, kam se bez povolení nesmí. Připravte si proto detailní itinerář cesty, v němž po dnech rozepište, ve kterých městech budete a co tam budete pohledávat. Buďte kreativní a pamatujte na to, že ambasáda je první a taky poslední instituce, kterou to bude zajímat. A pokud by vás to táhlo do výše zmíněného Tibetu nebo Sin-t’iangu, nechte si to pro sebe a do itineráře to nepište. Do Sin-t’iangu se v pohodě dostanete a povolení do Tibetu si vyřídíte v Číně.

Podle itineráře si také zarezervujte ubytování. Nejlepší je to na serveru Booking.com, kde se dají rezervace následně i velmi jednoduše zrušit. Pokud jedete ve skupině, nezapomeňte během rezervace uvést všechny cestovatele jako hosty. Standardně je tam pouze jméno přihlášeného uživatele, ale pokud na něj kliknete, můžete připsat další. Pak si z Bookingu vytiskněte potvrzení o ubytování a přidejte mezi ostatní dokumenty.

Abyste v Číně náhodou nezůstali, vyžaduje se alespoň rezervace zpáteční letenky. Nezávaznou rezervaci, kterou na ambasádě přijmou si zařídíte na kralovna.cz. Je sice možné, že vám potom někdo zavolá nebo napíše mail, ať rezervaci zaplatíte, nebo vám propadne, ale to můžete s klidem ignorovat. Vyřizovat víza s rezervací letenky je určitě jednodušší i pokud hodláte do Číny přijet nebo z ní odjet po zemi. Dokládat alternativní způsoby dopravy by mohlo celý proces zkomplikovat.

Pro rekapitulaci, kvůli turistickému vízu na ambasádu musíte přinést: formulář, fotku, kopii pasu a pas, potvrzení o práci/studiu, smlouvu o pojištění, výpis z účtu, itinerář cesty, rezervaci ubytování, rezervaci letenky. Všechny dokumenty slouží pouze pro potřeby ambasády a nikdo už nebude kontrolovat, jestli skutečně přiletíte tímhle letadlem a budete chrápat v tomhle hotelu. Je to všechno pouze praktická zkouška z čínské byrokracie.

Ambasáda je otevřená od 9:00 (9:30 v zimních měsících) a kromě víkendů je zavřená i během českých i čínských svátků, takže si otevírací dobu vždy ověřte na webu. Fronta se začíná tvořit už od 8 hodin. Před vraty nepostává zrovna stohlavý dav, ale i 6 lidí před vámi můžou znamenat hodinové čekání, než se dostanete na řadu. Před vstupem dostanete lísteček v informacemi o podání žádosti, především v jakém pořadí máte mít seřazené dokumenty. Uvnitř je elektronický pořadník, takže si vytisknete číslo a budete čekat na vyvolání. To je velmi tiché a málo srozumitelné a vyplatí se pohlídat si, po kom máte jít. Právě obsluhovaná čísla jsou také na světelné tabuli nad přepážkami.

Při jednání se zaměstnanci zachovejte klid a slušné vychování. Jsou to v konečném efektu oni, kdo rozhoduje o vašem vízu. Na internetu se píše mnohé o aroganci a hrubém zacházení ze strany zaměstnanců, ale ve většině případů se jedná o reakci na aroganci a hrubé chování ze strany klientů. Pokud po konzulárních úřednících někdo požaduje pomoc s přípravou dokumentů, se zlou se potáže. To prostě není jejich práce. Slušné chování vám zajistí slušné nebo přinejhorším neutrální zacházení.

Po převzetí dokumentů a pasu dostanete dva sešité papíry. Bílý s instrukcemi o zaplacení poplatku a růžový potvrzující přijetí pasu a žádosti o vízum. Poplatek 60€ poté zaplatíte v hotovosti (a skutečně v eurech) na jakékoliv pobočce ČSOB, podle instrukcí na papíře. ČSOB si za platbu účtuje 70 Kč. Účet o zaplacení dobře uschovejte, ambasáda si ho převezme při vyzvednutí pasu.

Vízum bývá hotové zpravidla rychle, většinou do pěti dní. Kdy si pro pas máte přijít, bude napsáno na růžovém papíře. Vyzvednutí probíhá už bez pořadí a poměrně svižně. Jednoduše se postavíte do fronty k přepážce v pravé stěně místnosti. Vízum má platnost 3 měsíce od doby vydání, tou je některý z dnů mezi dobou přijetí a vyzvednutí, a maximální délka návštěvy bude odpovídat vašemu itineráři a letenkám + cca 2 dny. Tudíž pokud vám vízum vystaví 1. 6. a letenku máte na 1. 7. – 21. 7., můžete Čínu navštívit na cca 23 dnů někdy mezi 1. 6. a 1. 9.

Jak bylo řečeno na začátku, vyřídit si čínská víza je poměrně náročné, rozhodně to ale není nemožné. Připravit všechny materiály zabere nějaký ten čas, ale pokud si všechno obstaráte a dodržíte formální správnost, vízum prostě dostanete. Nemusíte se bát zákeřných otázek nebo zbytečných průtahů. Čína konec konců chce, abyste tam jeli a utráceli svoje těžce vydělané peníze. Takže se skutečně není čeho bát.

Pokud máte k vízům ještě nějaký dotaz, můžete se ptát na twitteru, tady v komentářích nebo na admin@mindprobe.cz


Úvodní fotka Kevin Poh – Yulong River, dostupné pod licencí Creative Commons 2.0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *