Tento článek by vás měl naštvat

Tenhle příspěvek vás naštve. Nebo by alespoň měl, protože pojednává o tak brutálně neetických praktikách, že by si je nedovolil ani agent Bureš. Teda snad nedovolil… Protože nechat se zvolit a pak si rozebrat stát je jedna věc. Přivandrovat odněkud s investičním fondem v zádech a s touhou ekonomicky naprosto vyždímat cizí stát, je zlo úplně jiné kategorie.

Seznamte se s Paulem Singerem. Paul je 71 letý Newyorčan, absolvent Harvardu a jeho koníčkem je osvětová činnost v oblasti práv LGBT komunity mezi převážně homofobní republikánskou stranou. S tímto resumé by ho jeden mohl mít i rád, kdyby se ovšem ve své podnikatelské činnosti nevěnoval něčemu, co je známé jako „Vulture Fund“ (Supí fond). Skupováním dluhů zemí, které mají problém dluhy splácet.

Paulova investiční skupina Elliot Management totiž odkupuje dluhy od zemí zasažených dluhovou krizí a následně na vládách oněch zemí vymáhá soudní cestou peníze i s úroky. Ano, americká firma skrze žaloby tahá ze zadlužených zemí peníze, které ty země ani nikdy neměly. Takhle Paul koupil v roce 1995 peruánský dluh v hodnotě $20 milionů za $11. milionů, aby následně z Peru vymlátil zhruba $58 milionů. Podobná věc se opakovala v letech 2002 – 2003, kdy investice $20 milionů do dluhu Republiky Kongo vynesla Paulovi $90 milionů, z nichž minimálně $39 již bylo zaplaceno. A náš Paul nebude jediný, kdo objevil tenhle trik, takže situace je ve skutečnosti mnohem horší. Skupina africké rozvojové banky mluví o případu ze Zambie, kde nákup dluhu za $3 miliony vynesl investorům $15.5 milionů. Soudili se ale o $55,5 milionů. Ten samý zdroj uvádí celkem 25 verdiktů ve prospěch Supů a celkový výdělek $1 miliardu.

Stop vulture funds

Je bez debat, že tyto praktiky musí být regulovány. Prostě nejde odkupovat dluhy jenom for-profit. Naštěstí v některých zemích, například v Austrálii a Spojeném království, byla schválena legislativa proti Supím fondům a stejně tak OSN 9. září 2014 schválilo nový proces bankrotu pro zadlužené země, do něhož by Supi už neměli přístup. Hlasovalo se následovně: 124 pro, 11 proti a 41 se zdrželo. A jednou z těch 11 zemí proti bylo i USA. A víte proč? On náš Paul Singer totiž neříká republikánům pouze že „it’s ok to be gay“. On jim taky přispívá nehorázné sumy peněz na politické kampaně. Paul je jeden z nejvýznamnějších sponzorů Republikánské strany. Potom se nikdo nemůže divit, že v USA neprošel podobný návrh jako v Austrálii a ve Spojeném království, a že nepodpořili ani anti-supí návrh v OSN.

Divit se nemůžete, ale naštvat ano.


Zdroje úvodních obrázků: „The Global Financial Context Paul Singer“ by World Economic Forum – Flickr: The Global Financial Context: Paul Singer, a Snake3yes; obojí pod licencí CC BY-SA 2.0

Obrázek uprostřed pochází ze stránek organizace Jubilee Network, která se problematikou Vulture funds zabývá.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *